Plastel logo
Plastové okná
Interiérové / Bezpečnostné dvere
Elektroinštalácie
Plastel - interiérové/bezpečnostné dvere, plastové okná, elektroinštalácie Plastel - interiérové/bezpečnostné dvere, plastové okná, elektroinštalácie Plastel - interiérové/bezpečnostné dvere, plastové okná, elektroinštalácie

Bleskozvod - údržba a opravy

Napriek povinnosti zabezpečiť budovu bleskozvodom ho najmä staršie rodinné domy nemajú namontovaný. Aj stav bleskozvodov na rodinných i panelových domoch býva katastrofálny, pretože sa ich údržbe nevenuje dostatočná pozornosť. Našťastie, v súčasnosti okrem stavebných úradov vyžadujú bezchybný stav bleskozvodu aj poisťovne, takže mnoho vlastníkov pristupuje k ich oprave. Stavbu i údržbu bleskozvodu, ako aj overenie jeho funkčnosti môže vykonávať iba osoba s príslušnými odbornými skúškami.

Majiteľ domu môže predovšetkým vizuálnou kontrolou posúdiť, či je oprava potrebná. Oprava je nevyhnutná vtedy, ak je prerušený niektorý so zvodov (drôt FeZn s priemerom 8 mm) od zbernej tyče k uzemňovacím tyčiam (tyč FeZn s priemerom 28 mm/2 000 mm), respektíve uzemňovacej doske. Okrem toho treba skontrolovať, či sú k bleskozvodu pripojené všetky kovové predmety umiestnené na streche (kovové olemovanie komínov, kovové odkvapové žľaby, plechové úžľabia, kovové okenné parapety a kovové súčasti strešných okien). Pri radovej zástavbe musí byť bleskozvod prepojený s bleskozvodom priľahlých susedných objektov.

Ak bleskozvod zodpovedá týmto základným požiadavkám, treba na posúdenie jeho funkčnosti ešte zmerať zemný odpor. Aj to musí urobiť pracovník s príslušnými skúškami (napríklad revízny elektrikár), pričom odpor nameraný na meracej svorke nesmie byť vyšší než 15 Ohmov. Ak uzemňovacia časť bleskozvodu zodpovedá norme, je možné prípadné nedostatky nadzemnej časti opraviť. Opravu však musí vykonať odborná firma s príslušným certifikátom.


KONTAKT

Predajňa:
   ul. Argentínska 395,
   Zeleneč, okres Trnava

Otváracie hodiny:
   Po-Pia: 09:00-17:30
   So: 09:00-12:00
   kontakujte nás vopred
   na uvedenom tel.čísle

Tel.predajňa: 0948 774 694

E-mail: plastel@plastel.sk


 

NÁVŠTEVNOSŤ